Yeni Nesil Online Araç Kiralama Programı

Günlük Kiralama (Rent A Car), Entegre Web sitesi, Acente Yönetimi,Broker Entergrasyonları,

Transfer ve Vale Uygulamaları, Uzun Dönem ve Filo Kiralama uygulamaları ve daha bir çok

uygulama ile Türkiye’nin en kapsamlı online araç kiralama programına siz de sahip olabilirsiniz.

Ücretsiz Deneyin Özellikler
Rent A Car

fiorent rent a car çözümü tüm araç kiralama sürecinizi etkin, hızlı ve online yönetebileceğiniz bir araç kiralama yazılımıdır.

Araç Yönetimi

Tüm marka,model araçlarınızı sisteme tanımlayabilir, araçları segment bazında gruplandırarak min yaş, min ehliyet süresi, teminat bedeli gibi kriterleri tanımlayabilir ve rezervasyonda bu kuralların işlemesini sağlayabilirsiniz.

Müsaitlik Yönetimi

Araç durumlarına ve belirleyeceğiniz kriterlere bağlı , aracın bakım,müşteride,şubede,otoparkta gibi tanımladığınız durumlar dikkate alınarak rezervasyon alınıp alınmayacağını belirleyebilirsiniz. Araçların hangi şubelerden rezervasyon alabileceğini, açığa rezervasyon alınıp alınmayacağını belirleyebilirsiniz. 

Çoklu Fiyat Listesi Yönetimi

Bireysel,kurumsal müşterileriniz için çoklu fiyat listeleri tanımlayabilir, iş ortaklarınızı ayrı fiyat listeleri ile yönetebilirsiniz. Size bağlı bulunan acenteler için de ayrı fiyat listeleri ile birlikte komisyon tanımlamaları yapabilirsiniz. Ayrıca Kilometre Aşım Bedeli,Gün Aşım Bedeli,Geç Teslim ve Eksik Yakıt Ücretlerini sisteme tanımlayıp rezervasyon,sözleşme ve teslim alma anında uygulanmasını sağlayabilirsiniz. Birden fazla para birimi ile çalıştığınız durumlarda diğer para birimlerini de kullanabilirsiniz.

Şube Yönetimi

Rezervasyon alınması gereken şubelerinizi, çalışma saatleri,tatiller gibi kriterler ile tanımlayabilirsiniz. Şube çalışanlarını ve sistemi kullanacak kullanıcıları şubelere atayarak yetkilendirme yapabilirsniz.

Araç Sınıf Yönetimi

Araçları sınıflandırarak , her araç sınıfı için ayrı fiyatlar tanımlayabilir ayrıca min yaş, min ehliyet süresi, teminat bedeli gibi kriterleri tanımlayabilir ve rezervasyonda bu kuralların işlemesini sağlayabilirsiniz.

Lokasyon Yönetimi

Araçların bulunduğu lokasyonları, müşterilerin isteğine göre şube dışında farklı teslim etme ve alma noktaları tanımlayabilirsiniz.

Sanal POS Entegrasyonu

İyzico entegrasyonu ile fiorent web sitesini kullanarak kredi kartı ile ödeme alabilir, müşterilerinize taksit imkanı sunabilirsiniz.

Rezervasyon Yönetimi

Web'den, mobil'den,şube'den, acentelerden gelen rezervasyonlarınızı entegre bir şekilde sisteminize kaydedilir, bu rezervasyonlar üzerinde süre uzatma,süre kısaltma,araç değişikliği, şube , müşteri bilgileri gibi değişiklikleri yapabilirsiniz. Upsell-Downsell,Upgrade-Downgrade özellikleri ile rezervasyon yönetiminde ayrıca özellik olarak kullanabilirsiniz. Rezervasyonda ekstra ve sigortaları müşteri isteğine göre ekleyebilirsiniz.

Kontrat (Sözleşme) Yönetimi

Daha önceden oluşturulan rezervasyonlarınızı sözleşmeye dönüştürebilir, sistemden sözleşme formunuzu yazıdırıp, imzalı halini yükleyebilirsiniz. Müşteri kimlik ve ehliyet bilgileirni sözleşme ile ilişkilendirerek yükleyebilirsiniz. Sözleşmeleri sonradan uzatabilir, ekstara ve sigortaları da ekleyebilirsiniz, sözleşme tamamlandığında teslimat birimine bildirim gönderebilirsiniz.

Ekstra & Sigorta Yönetimi

Navigasyon,Bebek Koltuğu, Mini Hasar gibi ekstra ve sigortalarınızı tanımlayabilir, bu ürünler için max adet gibi kurallar belirleyebilirsiniz.

Teslim Etme-Alma Yönetimi

Onaylanan sözleşmeler için teslimat birimine gönderilen bildirimler ile müşterilere araçların teslim etmesi sağlanır, teslim edilirken, araç km, yakıt durumu gibi bilgiler girilir, aynı zamanda teslim alınırken giirlen bilgileri karşılaştırabilir müşteriye yansıtılması gereken, eksik yakıt,km aşım, geç getirme gibi durumlar var ise yansıtabilirsiniz.

Fatura Yazdırma

Sözleşmelerin kapatılması ile birlikte müşteriye fatura kesilir ve ödeme durumları ile eşleştirilir.

e-Fatura/e-Arşiv

E-Fatura,E-Araşiv kullanmak isteyen müşterilerimiz için çok yakında..

Tahsilat

Web sitenizden,şubeden ya da nakit olarak alınan ödemeler tahsilat olarak girebilirsiniz.

Cari Yönetimi

Bireysel,Kurumsal müşteriler ve acenteler için müşteri hesap ekstreleri alınabilir, borç alacak durumları takip edilebilir, ayrıca müşterilere kesilen yansıtma faturaları da cari yönetimine entegre şekilde çalışmaktadır.

Doküman Yönetimi

Sisteminize yüklediğiniz, araç resimleri, sözleşmeler,teslimat formları gibi dokümanlar sisteminize kaydedilir. Sonradan bu dokümanları görüntüleyebilirsiniz.

Tek Yön Yönetimi (Drop)

Teslim alınacak ve teslim edilecek şube ya da lokasyonun farklı olması durumunda fiyat belirleyebilir ve rezervasyonda hesaplanmasını sağlayabilirsiniz.

Yetkilendirme (Rol Yönetimi)

Kullanıcılarınız için farklı roller tanımlayıp, bu rollerde oluşturma-değiştirme-görüntüleme-listeleme gibi yetkiler tanımlayıp kullanıcılarınıza tayin edebilirsiniz.

OGS/HGS

Bankalardan ya da anlaşmalı firmalardan gelen HGS/OGS geçişlerinizi sisteme yükleyebilirsiniz. Bu yükleme sonucunda sistem ilgili tarihteki geçişin hangi müşteri ve sözleşmeye ait olduğunu getirir, bu sayede müşteriye yansıtma yapabilirsiniz.

Trafik Cezası

Bankalardan ya da anlaşmalı firmalardan gelen Trafik cezalarınız sisteme yükleyebilirsiniz. Bu yükleme sonucunda sistem ilgili tarihteki geçişin hangi müşteri ve sözleşmeye ait olduğunu getirir, bu sayede müşteriye yansıtma yapabilirsiniz.

Raporlamalar

Her sürecin kendi içerisinde ayrı ayrı listeleme raporları bulunmaktadır, ayrıca bir dashboard'da özet bilgiler ile de karlılık,doluluk, borç-alacak günlük işlemler gibi raporlara ulaşabilirsiniz.